Gali - Kavur Vineyards - Kavur Tarım ve Bağcılık Ltd.
 

Maceramız, 2005 yılında Hakan Kavur tarafından Gelibolu yarım adasının ana karaya bağlandığı Doğan Arslan bölgesinde, bağların kurulmasına yönelik 48,5 hektarlık arazimizin tedarikiyle fiilen başlamıştır.

Esasen, bu tutku Hakan Bey’in Yüksek Makine Mühendisliği eğitimi aldığı Lozan’da şarap, bağ ve bağcılık ile tanışmasına dayanır. Tütün ticareti yapan, dolayısıyla toprak ile iştigal etmiş bulunan rahmetli büyük babası Ahmet Borovalı’nın da etkisi büyüktür.

Proje, tek bir ana şarap “GALİ” nin oluşturulması eksenine oturtulmuş olup, bu amaç ile defalarca Bordeaux ve ilçelerine yapılan seyahatler nihayetinde, Pomerol ve St. Emilion bölgelerinin etkisinde (Chateau Petrus, Cheval Blanc ve Chateau Ausone yörenin ismen en çok bilinen şaraplarındandır), arazinin takriben 24 hektarlık bölümünde %78 Merlot, %14 Cabernet Franc ve %8 Cabernet Sauvignon cinsi asmalardan oluşan bağımız tesis edilmiştir. 

Ticari anlamda ilk ürün 2009 yılının bağ bozumunda alınmış olup, 2011 yılı Kasım ayında GALİ 2009 şarapseverlerin beğenisine sunulmuştur. Öngörülen ortalama, yıllık üretim 35.000 şişedir.

 

Gali - Kavur Vineyards - Kavur Tarım ve Bağcılık Ltd.